BURSA İNEGÖL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARNE TÖRENİ HEYACANI HAMZABEYDE YAŞANDI

.
KARNE TÖRENİ HEYACANI HAMZABEYDE YAŞANDI

 

 

İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce karne töreni İnegöl merkez dışındaki okullarda yapma geleneği bu yıl da Hamzabey de devam ett. Özellikle 1. Dönem karne töreni Bursa’nın Büyükşehir olmadan önce köy statüsünde olan şimdi ise mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerinde yapmaya özen gösteriliyor. Bu sayede öğrenci sayıları az da olsa İnegöl merkeze uzak ta olsa resmi bir programı bu okullarımıza götürmüş oluyoruz. Bir önceki yıl Eskikaracakayada yaşanan karne heyecanı bu yıl Hamzabey de yaşandı.

İnegöl İlçe Protokolünün katılımıyla gerçekleştirilen karne töreninde Hamzabey halkının ile protokol buluşarak  taleplerini ve isteklerini iletme fırsatı buldular.

İlçemiz de Hamzabey İlkokulu ve Ortaokulu olarak eğitim öğretim verilen okulumuzda karne töreni 14:00’de başladı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra 1. Döneme ait yansı gösterisi izlendi. Okul öğrenci temsilcisi Gül Özdemir’in duygu ve düşüncelerini aktaran konuşmasının ardından Okul Müdürü Yılmaz Bayraktar selamlama konuşmasını yaptı.

İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih BİLİCAN konuşmasında; Biz de bu özel günde şehir merkezindeki okullarımıza değil, Hamzabey mahallesine gelerek öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle ve velilerimizle beraber olmayı arzu ettik. Böylece başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere değerli protokol ile birlikte bu okulumuzun ve mahallemizin misafiri olduk. Bu vesileyle Sayın Kaymakamımıza ve değerli protokol üyelerine, teşekkür ediyorum dedi.

Konuşmasında öğrencilere hitabenSevgili öğrenciler; gelecek geçmiş üzerine kurulur. Geçmişini iyi bilen, geçmişini sağlam temellere oturtan ve hatalardan ders çıkarıp geleceğe yürüyen bireyler geleceğin de sahipleri olmaktadırlar. Bu vesileyle siz öğrencilerimiz, bu dönem sonunda kendinizle girişeceğiniz bir iç muhasebeyle, yeni bir başlangıç yapma şansını yakalayacaksınız. Bu sayede ikinci döneme daha dinamik başlayacak ve gelecekteki hedefleriniz için daha azimli ve kararlı olacaksınız. Elbette bir insan üç beş rakamla ölçülemeyecek bir değerdir. Ancak alacağınız karneler, sizin emeklerinize biçilmiş birer karşılıktır. İşte bu sayede kendinizi değerlendirecek ve geleceğinizi daha güzel inşa edeceksiniz. Şunu da belirtmek gerekir ki; notlarınız ne olursa olsun hepiniz bizim için ayrı birer değersiniz.” Dedikten sonra velilere hitaben;

Kıymetli velilerimiz; Çocuklarınıza karşı daha hassas ve anlayışlı olmanızı, onlara cesaret vermenizi ve hoşgörülü davranmanızı istiyorum. Çünkü bir eğitim öğretim dönemi boyunca gösterdiğiniz ilginin ya da ihmalin sonucunu büyük ölçüde somut olarak çocuklarınızda görüyorsunuz. Kazanılan değerler için sevinmek ne kadar hakkınız ise eğer ihmaliniz varsa onun için de o kadar sorumluluğunuz var demektir. Eğer bir başarısızlık varsa sebepleri araştırılmalıdır. Gün, yapılanları ve yapılmayanları değerlendirme günüdür. Gün çocuklarımızı azarlayarak rencide etme ve onların heveslerini kırma ve cezalandırma günü değildir. Lütfen çocuklarınıza empati ile yaklaşın ve onları daha iyisini yapmaları noktasında cesaretlendirin. Onların yeteneklerini keşfederek bu doğrultuda çocuklarınızı yönlendirin. Başarılı olabileceğine ikna etmeye çalışın. Teşvik ederken de eleştirirken de abartıdan kaçının. Çocuklarınızla güven bağı oluşturmaya gayret edin. Göreceksiniz ki daha olumlu neticeler alacaksınız. Diyerek konuşmasını tamamladı.

İnegöl Belediye Başkanı Alper TABAN; Milli eğitimdeki her öğrencinin ihtiyacını belediyemizin bir sorumluluğu olarak gördüklerini bunu da ortak çalışmalarla yürüttüklerini hatırlattıktan sonra karne sonuçlarının ara değerlendirme sonucu olduğunu nihai sonuçların 2. Dönem sonunda belli olacağını hatırlattı.

Öğrenci, Öğretmen ve velileri kutlayan TABAN başarısızlığın başarı kadar doğal bir sonuç olduğunu asıl önemli olan hayatı anlayan insan olmak olduğunu, hayatı anlayan insanın başarılı olacağına inandığını ifade etti.

İnegöl Belediyesi olarak 24 derslikli okul taahhütleri olduğunu bunu da yeni eğitim öğretim yılına yetiştireceklerini müjdeledi. Öğrencilere iyi tatiller dileyerek konuşmasına son verdi.

İnegöl Kaymakamı Ali AKÇA konuşmasında; Bir toplumun en öncelikli konusunun eğitim öğretimdir. Dünya hızlı bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu yarınların kaliteli olmasını istiyorsak da bunun için çok çalışmak standartların üstüne geçmeliyiz dedi.

İnegöl’ün eğitim öğretimin yönetim konusunda zor bir bölge olduğunu her yıl 1500-2000 öğrencinin arttığını bunun için de yeni okullara dersliklere ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Bu konuda devletimizin imkânlarını seferber ettiğini bunun yanında hayırseverlerimizin de bu yükü paylaştıklarını vurguladıktan sonra katkı sunanlara teşekkür etti.

Kaymakam Ali AKÇA öğrencilik yıllarından hatırladığı şu tekerlemeyi paylaştı.

Akdeniz- Karadeniz

Karnemizi isteriz

Zayıf gelirse

Öğretmenimize küseriz.

Notların düşük olmasının dünyanın sonu olmadığını, zayıf derslerin düzeltilebileceği söyledikten sonra velilere şu sözle konuşmasını tamamladı.

“Kırık notlar düzelir ama Kırık kalpler düzelmez”

Daha sonra her sınıf düzeyinden ilk üçe giren öğrencilere İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İnegöl Belediyesince hazırlanan hediyeler verildi. İlçe Protokolü daha sonra anasınıfı öğrencilerine ve 1/A sınıfının öğrencilerinin karnelerini verdiler ve fotoğraf çektirdiler. Okul Müdürlüğünün ikramlarından sonra tören sona erdi.

22-01-201822-01-201822-01-201822-01-201822-01-201822-01-201822-01-201822-01-201822-01-201822-01-201822-01-201822-01-2018

 

 

Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı 3.Kat 16410 İnegöl/BURSA - (0224) 445 22 00 / (0224) 445 22 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.