BURSA İNEGÖL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI 97 YAŞINDA

İSTİKLAL MARŞI 97 YAŞINDA

Muzaffer-Müşerref Samda Ortaokulu tarafından 5. Mevsim Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen programa Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alper Taban, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Uğur Baş, İlçe Emniyet Müdürü İlhami Araali, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları, kurum ve kuruluş temsilcileri, müdürler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“YAZDIĞI ŞİİRİ SATMADI, SATAMADI”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programın açılışında konuşan Samda Ortaokulu Müdürü Semih Evren, “Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek, sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek. Kurtuluş Savaşında çektiğimiz sıkıntıların, yaptığımız fedakârlıkların ve verdiğimiz şehitlerin bu topraklar üzerindeki en büyük anlatıcısı, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy´u en iyi özetleyen 2 mısra. Özü sözü bir, doğruluktan hiç ayrılmayan haksızlığı da hiçbir zaman kabul etmeyen örnek bir insandır Akif. Gözlerini açtığı 1873 yılından 47 yıl sonra 1920 yılının Ocak ayının sonunda başyazarı olduğu Sebilür Reşad gazetesine geldi. Yakın dostu Eşref Edip´i buldu. Ve hazırlan cepheye gidiyoruz hemen dedi. Dayanamıyordu, duramıyordu oralarda. Millet istiklal ve istikbal uğruna çarpışıyordu. Hemen yola çıktılar. Balıkesir´de Zağnos Paşa camisinde Cuma hutbesine Besmele ile başladı ve ‘Ey Müslüman! Cihan alt üst olurken seyre baktın öyle durdun da, bugün bir serseri, bir derbedersin kendi yurdunda, hayat elbette hakkın, lakin ettin haykırıp ihkak, sağırdır kubbeler, bir ses duyar; davayı istihkak. Anadolu´ya haykırıyordu Akif. Haydi Allah´ın ipine sarılın, sarılın ki aranıza ayrılık girmesin” dedi.

ANADOLU AĞLIYORDU

Müdür Semih Evren, “Lakin o konuştukça İstiklal de İstikbal de adım adım yaklaşıyordu. Kurtuluş mücadelesinin milyonlarca neferinden biriydi artık. Ve bu azimle bu inanışla milli mücadele kazanılmıştı. Ama yapılacak daha çok iş vardı. Bir memleket kurulacaktı ve bu memlekete Asım´lar lazımdı. Burdur Milletvekili olarak Anadolu´yu dolaştı, halka seslendi. Hep aynı şeyi söylüyordu. Fesattan uzak durun. Millet artık istiklalin değerini daha iyi biliyor, onun için çırpınıyordu. Ama o ruhu, o duyguyu bir de şiirle anlatmak lazımdı. Bir yarışma düzenlendi bu amaçla. Para ödüllü olan bu yarışmayı ödülü istemeyen Akif kazandı. Sadece yırtık bir paltosu olduğu halde, İstiklal için yazdığı şiiri para için satamazdı. Satmadı da. Ancak bir destanı kaleme alan vatan şairi, vatan hainliği ile suçlanarak Mısır´a sürgüne gönderildi. Vatanından cüda oldu. ‘Viranelerin yasçısı baykuşlara döndüm, gördüm de hazanında bu cennet gibi yurdu, gül devrini bilseydim onun, bülbül olurdum. Ya Rab! Beni evvel getireydin ne olurdu?´ diyen Akif hasretini uzun yıllar çektiği vatanına döndüğünde artık iyice güçsüzleşmiş, hastalanmıştı. Tükeniyordu. Ama mutluydu. Çok sevdiği vatanında son nefesini verecek O´nun topraklarında kaybolacaktı. Ve 1936 Haziran´ında döndüğü yurdunda 27 Aralık´ta gözlerini yumdu semalarında ezan sesinin dinmediği, ay yıldızlı bayrağının dalgalandığı, yazdığı şiirin dillerden düşmediği Özgür Türkiye topraklarında… Millet için etti mi ordum sefer, kükremiş arslan kesilir her nefer, döktüğü kandan göğe vursun zafer, toprağa bir damlası boş akmasın. Âmin! desin hep birden yiğitler, ‘Allâhu ekber!´ gökten şehitler” dedi.

Konuşmanın ardından sinevizyon eşliğinde Mehmet Akif Ersoy´un hayatı sahnelendi. Samda Ortaokulu öğrencilerinin oratoryosunun ardından Mehmet Akif´in Safahat kitabından bestelenen şarkı okulun öğrencisi Eylül Irmak Akın tarafından seslendirildi. İnegöl´ü ziyaret eden yazarlar ile İnegöl protokolü tarafından İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili görüş ve düşüncelerinin yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından, Asım´ın Nesli´nin İstiklal Marşını seslendirmesi ile devam eden program, İstiklal Marşı´nı güzel okuma yarışında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sonlandı.

Liseler arası İstiklal Marşı´nı güzel okuma yarışında birinci Yenice Abdurrahman Öztarhan Anadolu Lisesi öğrencisi Ecenur Dilmaç, ikinci Naire Çikayeva Anadolu Lisesi öğrencisi Feyza Ece, üçüncü Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğçe Sönmez ile ortaokullar arası İstiklal Marşı´nı güzel okuma yarışmasında birinci Erdem Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ozan Eren Arifoğlu, ikinci Özel İnegöl Okyanus Ortaokulu öğrencisi Bengü Teke ve üçüncü Özel Devrim Kosova Ortaokulu öğrencisi Hayrunnisa Akpınar´a ilçe protokolü tarafından ödülleri takdim edildi.

14-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-2018

Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı 3.Kat 16410 İnegöl/BURSA - (0224) 715 10 60

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.