BURSA İNEGÖL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN FATİH BİLİCAN´IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN FATİH BİLİCAN´IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

Geleceğin Mimarı Olan Siz Değerli Meslektaşlarım;
Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün temsili de olsa tüm öğretmenlerimizin unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Bu vesileyle ben de tüm öğretmen arkadaşlarımızın Öğretmenler Gününü kutluyorum.
İnsanı bütün varlıkların en şereflisi olarak yaratan Yüce Allah (c.c.) onu, eğitilmeye mecbur bir şekilde yaratmıştır. İnsan, fıtraten sahip olduğu bir takım özellik ve kabiliyetlere rağmen, onu şekillendirecek eğitim ve öğretimdir. Onun için gönderdiği kitabında ilk emri “Oku” olan Yüce Allah “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” buyurarak ilmin ehemmiyetine işaret etmiştir. Her insan mutlak olarak eğitilmeye ve birilerinden bir şeyler öğrenmeye mecburdur. Hatta bütün peygamberler değişik şekillerde Allah’tan bilgi alarak eğitilmişlerdir. Âlimler de peygamberlerin varisleri olduklarına göre öğretmenlik mesleği ilelebet devam edecektir.
İnsana doğru yolu göstermek için bilgili ve kâmil bir eğiticiye ihtiyaç vardır. Çünkü Allah, kendine giden doğru yolu göstermek için peygamberleri birer eğitimci olarak göndermiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.) “Ben muallim olarak gönderildim.” buyurarak bu noktaya işaret etmiştir. Yine sevgili peygamberimiz; “İlim sahiplerine saygı gösterin; bilin ki onlar peygamberlerin varisleridirler. Kim âlimlere saygı gösterirse Allah’a ve peygamberine saygı göstermiştir. ” sözüyle öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yapmıştır.
Cumhuriyetimizin Kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ise; “Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır. Bir millet irfan ordusuna malik olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin yaşayacak neticeleri vermesi, ancak irfan ordusuyla kaimdir. Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.” diyerek öğretmenlik mesleğinin önemini dile getirmiştir.
Değerli Öğretmen Arkadaşlarım
Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. İnsan herhangi bir bilgiye sahip olmadan dünyaya gelir. Bu esnada yeni bir fidan gibidir. Eğitici onu istediği şekilde ve istediği gibi şekillendirebilir. İyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Öğretmenlerin iyi yetişmesi oranında eğitimde isabetli bir gelişme görüleceğine şüphe yoktur. Çünkü öğretmen, eğitim mekanizmasının en önemli parçasıdır.
Bu nedenle öğretmen; eğitim ve öğretim heyecanını hiç kaybetmemeli. Nazik ve şefkatli, vazifesine gönülden bağlı, bilgi ve otoritesiyle öğrencisine faydalı olabilecek nitelikte, kibir ve gururdan uzak, öğrencisinin özelliklerini göz önünde bulunduran, Ahlak ve fazilet yönünden örnek, öğrencilerini kendi evladı gibi gören ve her birine buna göre davranan, hakaret ederek değil, ikna ve şefkat yoluyla ve sevgi dolu davranışlarıyla öğrenciyi kötü huy ve davranışlardan uzaklaştıran, dersine iyi hazırlanan, öğrencisine tavsiye ettiği şeyleri bizzat kendisi de tatbik eden, bütün öğrencilerine değer veren ve ideal sahibi olmalıdır. Çünkü muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi zordur. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. Unutulmamalı ki,
en çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.
Kendini kontrol edemeyen bir öğretmen, öğrencisini hiç kontrol edemez. Kendi eksikliğini gören ve onu tamamlayan bir öğretmen, başarılı olmaya adaydır. Öğretmenlerin başarılı olmaktan başka bir seçeneği yoktur. Olsaydı öğretmen olmazdı. Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapı olmalı. Dolayısıyla öğretmen başarıyı hedef almalı.
Kıymetli Meslektaşlarım
Bilindiği gibi bu aziz vatanımız tarihin her devresinde içten ve dıştan birçok hain girişimlere maruz kalmış ve halen dahi çok sinsi emellerin hedefi olmaktadır. 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi içten ve dıştan memleketimize yönelik sinsi planların boşa çıkarılması ve bir daha böyle ihanetlere maruz kalmamak için çocuklarımızı bilinçlendirmek, vatanına ve milletine bağlı, çalışkan, başarılı ve çağın ihtiyaçlarına göre kendini yetiştirebilen bireyler olarak yetiştirmemiz gerekir. Bu memleket için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi anmak, hatırlamak ve hatırlanmalarını sağlamak millî ve insanî sorumluluğumuzdur. Bu manada, milletimizin kahramanlık öyküsünün bilinmesi, anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir. Bunu da vatan ve millet aşığı, milli ve manevi sorumluluğunu bilen değerli eğitimcilerimiz yapacaktır.
Baş döndürücü gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen, hayatının her aşamasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar. Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır.
Biliyoruz ki öğretmenlerimiz manevi sorumluluklarının bilincinde, görevlerini layıkıyla yapmaya gayret etmektedirler. Bundan sonra da aynı azim ve fedakârlıkla görevlerini sürdüreceklerdir. Bugünü değil yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da öğretmenler başaracaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutluyor, hayat boyu mutluluklar ve başarılar diliyorum. Yeni göreve başlayan öğretmen arkadaşlarıma başarılar, emekli olan arkadaşlarımıza bundan sonraki hayatlarında mutluluklar diliyorum. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi ve şehitlerimizi ise rahmetle anıyorum.

 

                                                                                                                               FATİH BİLİCAN
                                                                                                                               İlçe Milli Eğitim Müdürü

     

    

Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı 3.Kat 16410 İnegöl/BURSA - (0224) 445 22 00 / (0224) 445 22 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.