BURSA İNEGÖL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FATİH BİLİCAN’IN 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIL SONU MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FATİH BİLİCAN’IN 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIL SONU MESAJI

            İlçemizde 4.419 öğrenci okul öncesi, 17.457 öğrenci ilkokul, 18.326 öğrenci ortaokul ve 14.395 öğrenci ise lise olmak üzere örgün öğretimde toplam 54.597 öğrenci, Açık öğretimde de 7.667 öğrenci olmak üzere toplamda 62.264 öğrencimiz ve yaklaşık 3.500 eğitimcimiz 18 Eylül 2017 tarihinde başlayan 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılını 08 Haziran 2018 Cuma günü itibariyle tamamlayarak, öğrencilerimiz bugün itibariyle Yaz tatiline girmiş bulunuyorlar. Böylece Lise son sınıftan mezun olan öğrencilerimizin önemli bir kısmı Üniversiteye gitmiş olacak, diğer sınıflardaki öğrencilerimiz ise 17 Eylül 2018 tarihinde yeni eğitim-öğretim yılında ders başı yapmak üzere tatillerine başlayacaklar.

 

            Sevgili öğrenciler; gelecek geçmiş üzerine kurulur. Geçmişini iyi bilen, geçmişini sağlam temellere oturtan ve hatalardan ders çıkarıp geleceğe yürüyen bireyler geleceğin de sahipleri olmaktadırlar. Bu vesileyle siz öğrencilerimiz, bu eğitim-öğretim yılı sonunda kendinizle girişeceğiniz bir iç muhasebeyle, gelecek eğitim-öğretim yılına yeni bir başlangıç yapma şansını yakalayacaksınız. Bu sayede gelecekteki hedefleriniz için daha azimli ve kararlı olacaksınız. Elbette bir insan üç beş rakamla ölçülemeyecek bir değerdir. Ancak alacağınız karneler, sizin emeklerinizin karşılığıdır. İşte bu sayede kendinizi değerlendirecek ve geleceğinizi daha güzel inşa edeceksiniz. Şunu da belirtmek gerekir ki; notlarınız ne olursa olsun hepiniz bizim için ayrı birer değersiniz.

Başarılı olan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Zayıfı olan öğrencilerimiz ise ümitsizliğe kapılmadan gelecek yılda daha düzenli ve sistemli bir şekilde çalışırlarsa mutlaka başarılı olacaklardır. Her öğrencinin belli bir kapasitesi vardır. Öğrencilerimiz mevcut kapasitelerini kullanırlarsa mutlaka başarılı olacaklardır. Sevgili öğrenciler hepinizin içinde bir güzel vardır. Kiminin içindeki güzel uyumaktadır. O uyuyan güzeli uyandırırsanız göreceksiniz ki birçok şey düzelecektir. Yeter ki içinizdeki sesi dinleyin ve kendinize iyi hedefler belirleyin.

Kıymetli velilerimiz; Çocuklarınıza karşı daha hassas ve anlayışlı olmanızı, onlara cesaret vermenizi ve hoşgörülü davranmanızı istiyorum. Çünkü bir eğitim öğretim yılı boyunca gösterdiğiniz ilginin ya da ihmalin sonucunu büyük ölçüde somut olarak çocuklarınızda görüyorsunuz. Kazanılan değerler için sevinmek ne kadar hakkınız ise eğer ihmaliniz varsa onun için de o kadar sorumluluğunuz var demektir. Eğer bir başarısızlık varsa sebepleri araştırılmalıdır. Gün, yapılanları ve yapılmayanları değerlendirme günüdür. Gün, çocuklarımızı azarlayarak rencide etme ve onların heveslerini kırma ve cezalandırma günü değildir. Lütfen çocuklarınıza empati ile yaklaşın ve onları daha iyisini yapmaları noktasında cesaretlendirin. Onların yeteneklerini keşfederek bu doğrultuda çocuklarınızı yönlendirin. Başarılı olabileceğine ikna etmeye çalışın. Teşvik ederken de eleştirirken de abartıdan kaçının. Çocuklarınızla güven bağı oluşturmaya gayret edin. Göreceksiniz ki daha olumlu neticeler alacaksınız.

Bu vesileyle öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sevgilerimi sunarak hayırlı tatiller temenni ediyorum.15 Haziran’da başlayacak olan Ramazan Bayramınızın da en içten duygularımla kutlar; sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.

 

 

                                                                                                                 Fatih BİLİCAN

                                                                                                         İlçe Milli Eğitim Müdürü

Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı 3.Kat 16410 İnegöl/BURSA - (0224) 715 10 60

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.