BURSA İNEGÖL İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI MÜDÜRLERİ KURULU TOPLANTISI YAPILDI

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI MÜDÜRLERİ KURULU TOPLANTISI YAPILDI

29 Ağustos 2018 Çarşamba günü saat 14:00’de Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi Konferans salonunda 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı sene başı Müdürler Kurulu Toplantısı İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih BİLİCAN başkanlığında toplandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü BİLİCAN açılış konuşmasında;

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. TEOG’un kaldırılması, Üniversite yerleştirmelerinin ise henüz sonuçlanmaması dolayısıyla başarı değerlendirmesinde bulunamayacağız. Fakat okullarımızda sadece akademik başarıyı ön plana çıkartmak da yanlış. Biz geleceği hazırlıyoruz. Bugünün öğrencileri yarının geleceğidir. Biz onları hayata öyle hazırlamalıyız ki üreten yetiştiren güçlü ülkemizin yarınları olsunlar.

Öncelikli olarak siz okulunuzdaki işleyişten sorumlusunuz. Size emanet edilen öğrencilere gözünüz gibi bakacaksınız, kendi evladınız gibi merhamet göstereceksiniz. Bizlerle istişare içerisinde olarak geleceğimiz olan öğrencilerimizi hayata en iyi şekilde hazırlayacaksınız dedi.

İlçemizde görev yapan öğretmenlerimizden 49’u isteğe bağlı ve 64 özür grubu olmak üzere toplam 113 öğretmenimiz ayrıldı. İlçemize ise 191 isteğe bağlı ve 64 özür grubu olmak üzere 255 öğretmenin atandığını ifade etti.  Gelen ve giden öğretmenler değerlendirildiğinde 142 öğretmen artıya geçtiklerini ifade etti.

110 okulumuz da 83 kadrolu,20 görevlendirme ve 7 Müdür Yetkili Müdürlerimizle okullarımız yönetilecektir. Müdürlerimize iş ve işlemlerde 5 Müdür Başyardımcı ile 208 Müdür yardımcıları destek verecekler. 323 idareci ve 2305 öğretmen ile 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına başlayacağız dedi.

Öğretmen ihtiyaçlarımızı öncelikli olarak kendi okulunda ihtiyaç fazlası kadrolu öğretmenleri kendi okulları dışında ki diğer okullara görevlendirerek çözmeye çalışacaklarını, geriye kalan ihtiyaçları ise Ücretli öğretmen görevlendirerek tamamlayacaklarını söyledi.

114 resmi okul bünyesinde 145 Müdürlük bulunduğunu özel 41 okulumuzla beraber 186 okulumuz da 56000 civarında örgün eğitim ve 7000 civarında açık öğretim öğrencimize hizmet sunacağız dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumu sayısının 238 olduğunu belirtti.

Bir önceki eğitim öğretim yılında yenilenen ders müfredatlarından 1,5,9 sınıflarda eğitime başlandığını bu yıl ise yenilenen müfredat programlarının tüm Türkiye’de tüm sınıflarda uygulanacağını hatırlattı.

Yaklaşık olarak 500.000 ücretsiz kitabının 17 Eylül ders başlangıcında sıralarında hazır edeceklerini söyledi.

Taşımalı eğitim kapsamında 5331 öğrencimizin 343 araçla taşınacağını bu öğrencilerimize taşıma merkezi okullarımızda öğle yemeği hizmeti vereceklerini hatırlattı. Tüm ihalelerin yapıldığını bu maliyetin devletimizce karşılandığını hatırlatarak denetimlerin yapılarak hizmet kalitesinin en üste çıkarmayı hedefliyoruz.Dedi.

DYNED, Eğitim Çalıştay’ı, Yarışmalara ve AB , BEBKA ve diğer projelere ağırlık vereceklerini hatırlatarak bu konuda yetenekli öğretmenleri teşvik etmelerini istedi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Uzmanlık Gruplarının hayata geçirileceğini, Öğretmenler Kurullarında Uzmanlık gruplarının duyurulmasını istedi.

Personel iş ve işlemleri ile ilgili Şube Müdürü Halil İbrahim ZENGİN ise okullarımızın ihtiyaçlarını ve taleplerini önemsediklerini belirtti. Bu konuda tüm imkanlarımızı ve olanaklarımızı seferber edeceğiz.

Özellikle okullarımızda ki öğretmen ihtiyaçlarını karşılama konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerekirse hafta sonu da dahil olmak üzere çalışacaklarını belirtti.  Bu konuda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce geliştirilen yazılımla okullarımızdan ihtiyaçları alıyoruz. Aynı zamanda okullarında ders saatini dolduramayan öğretmenlerimizi de tespit ediyoruz. İhtiyaçlar öncelikli olarak kadrolu öğretmenlerle karşılanacaktır. İhtiyaçlar devam ederse İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapan Ücretli öğretmenlerden karşılanacaktır. Okullarımızda 17 Eylül günü öğretmensiz sınıf olmayacaktır. Bunu hedefliyoruz. Bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz. Dedi.

Şube Müdür Ayfer ER konuşmasında;

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı olarak yoğun geçtiğini bu yıl bu yoğunluğu daha da arttırmayı hedefliyoruz. Destekleme Yetiştirme Kurslarının açılmasını ve Ders Dışı Egzersizlerin yapılmasını destekliyoruz. Öğrencilerimiz istedikleri yönde kendilerini geliştirsinler istifade etsinler, dedi.

    Konuşmasına ise Okullarımızda ki İngilizce derslerinin elektronik ortamda işlenmesini sağlayan DYNED sisteminin daha fazla kullanılması için gerekli tedbirleri alacağız. AB proje yazma semineri düzenleyeceğiz. Kodlama eğitimi alan öğretmenlerimiz öğrencilerini eğitecekler böylece öğrencilerimize yeni ufuklar açmış olacağız. Eğitim Çalıştayının ikincisini düzenleyeceğiz. Konumuz ise “21. Yüzyılda öğretmenler ve okullar nasıl olmalı?” Sorusunun cevabını arayacağız. 32 olan Tübitak 4006 Fuarı düzenleyen okul sayımızı arttıracağız. Bunlar hedeflerimiz. Bu konuda tüm okul müdürlerimizin bizimle beraber yürümesini bekliyoruz. Dedi.

Şube Müdürü Ali DOĞRU konuşmasında;

Okul Öncesinde okullaşma hedeflerini %90 olduğunu bunun için 5 yaşın anaokullarında ve anasınıflarında öncelikle kayıt hakkının olduğunu boş yer kalması durumunda diğer yaş gruplarının kaydedileceğini söyledi. Yabancı uyruklu öğrencilere de eğitim vermek asli görevlerimizdendir. Fakat yükümlülüklerini yerine getirmek şartıyla istenilen bilgi ve belgeleri size sunmak zorundalar. Dedi

Konuşmasına 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda tüm okullarımızın tekli eğitime geçirilmesi için çalıştıklarını bu konuda ilçemize yeni okulların yapılacağını söyledi. Bu okullarımız yapıldıkça hedeflerimize yaklaşacağız dedi. Bu yıl  üç okulumuz daha normal eğitime geçecek dedi.

10-14 Eylül tarihleri arasında yoğun bir çalışma ile her hangi bir liseye yerleşemeyen ve pansiyonlarda kalmak isteyen öğrencileri talepleri ve kontenjanları doğrultusunda yerleştireceğiz. Dedi.

    Şube Müdürü Savaş KAYA konuşmasında;

Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla göreve başlama, ayrılma gibi durumların fazla olması sebebiyle azami dikkat gösterilerek hiçbir mağduriyet yaşanmadan sorunsuz bir şekilde okulların açılmasını hedefliyoruz. Gerek taşımalı sistem , gerek özlük hakları konusunda, gerekse de destek hizmetleri konusunda sizlerin her türlü sorunlarınızı çözmek için elimizden geleni yapacağız. Dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü BİLİCAN kapanış konuşmasında;

"Toplantının tüm eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olsun. İnşallah kazasız belasız başarılarla dolu bir yıl geçirmemizi temenni ederim", dedi.

05-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-201805-09-2018


Atatürk Bulvarı Hükümet Konağı 3.Kat 16410 İnegöl/BURSA - (0224) 715 10 60

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.